سیستم های مدیریت ساختمان معمولاً به یک مجموعه نرم افزار یا سخت افزاری گفته میشود که، به هدف نظارت و کنترل قسمت های مختلف ساختمان تعبیه میشود.
BMS یک سیستم کنترل فراگیر است که وظیفه تنظیم خودکار و کنترل عملکرد زیر سیستم ها و تسهیلات استاندارد را با توجه به پارامترهای از پیش تعریف شده، برعهده دارد.
هدف اصلی BMS، تضمین بهره برداری ایمن از تاسیسات، و در عین حال نظارت و بهینه سازی کارآیی زیر سیستم های تحت نظر است که امکان بهره برداری را کارآمدتر میسازد. سرویس های در برگیرنده این سیستم شامل گرمایش، سرمایش، تهویه مطبوع، آسانسور، نيروگاه برق اضطراری، پله برقی، کنترل روشنایی، دوربين مدار بسته، اعلام و اطفای حریق، کنترل تردد و … هستند.
این سیستم به منظور بهره بردای ایده ال تجهیزات و افزایش عمر آنها، کاهش هزینه ها و صرفه جویی در انرژی، عدم احتیاج به پیمانکار دائمی، برنامه ریزی دقیق زمانی، هماهنگی دقیق بین تجهیزات، امکان تهیه گزارش اماری و… مورد استفاده قرار میگیرد.

سیستم مدیریت ساختمان BMS

نمونه هایی از زیر سیستم های اصلی کنترل شده توسط BMS:

۱-سیستم کنترل دما و رطوبت(HVAC ):

این سیستم که برای مدیریت دما و تهویه هوای مناسب استفاده میشود، اطلاعاتی نظیر درجه حرارت ، فشار و رطوبت مجرا را به سیستم اصلی (BMS) منتقل کرده و در صورت مغایرت با استانداردهای تعیین شده، شروع به انجام تغییرات در سیستم میشود.

۲-سیستم کنترل دود:

BMS بر عملکرد قسمت های واحد جریان چند لایه ، سیستم جمع آوری گرد و غبار ، سیستم خلاء مرکزی ، دمنده های حرارتی نظارت داشته و امکان شناسایی زودهنگام واحدهای نیازمند به تعمیر و نگهداری را فراهم می آورد.در این سیستم خرابی ناگهانی از طریق سیگنال¬ها هشدار داده و سپس می توان اقدامات مناسبی را برای محافظت از محیط انجام داد.

۳- سیستم کنترل بخار:

اگر فشار یا درجه حرارت در سیستم لوله کشی از مقادیر تنظیم شده بخار تمیز، کاهش یابد، سیستم BMS زنگ خطر را به نشانه اعلام خطر برای محصول فعال میکند.

۴- سیستم آب گرم مرکزی:

کنترل دما و کنترل پمپ از طریق BMS امکان عملکرد صحیح توزیع آب گرم را از طریق تاسیسات فراهم می آورد.

۵- سیستم کنترل دمای چیلر:

سیستم آب سرد کنترل چیلرهای تأسیسات می تواند توسط BMS نظارت شود تا بتواند بر عملکرد مناسب سیستم از نظر کنترل دمای آب / مایع خنک کننده یا کنترل پمپ نظارت کند تا از توزیع مناسب در حلقه توزیع اطمینان حاصل شود.

۶- سیستم اطفا حریق:

سیستم اطفاء حریق یکی از جدیدترین روش های جلوگیری از وقوع آتشسوزی در ساختمان های بلندمرتبه است. در این سیستم از پنل های استاندارد استفاده شده و تمامی فضاها با انواع حسگرهای دودی و حرارتی تحت پوشش سیستم اطفاء حریق هوشمند قرار میگیرند تا در مواقع آتش سوزی به صورت خودکار وارد عمل شده و اقدام به خاموش نمودن حریق نماید.

۷- سیستم مانیتورینگ برقی:

سیستم مانیتورینگ برقی BMS قادر است قدرت الکتریکی مصرفی و وضعیت کلیدهای اصلی الکتریکی را کنترل کند و در صورت خطا اقدام به تصحیح مشکل کند.

ميتواند در برگيرنده تمام سرویس های الکتریکی , مکانيکی , و حفاظتی ساختمان باشد. این سرویس ها شامل گرمایش، سرمایش، تهویه مطبوع، آسانسور، نيروگاه برق اضطراری، پله برقی، کنترل روشنایی، دوربين مدار بسته، اعلام و اطفای حریق، کنترل تردد و … هستند.

ساختمان هوشمند BMS

مزایای سیستم مدیریت ساختمان (BMS):

• آسایش ساکنین و کابران
• ایجاد محیط مطلوب و ارتقاء شرایط آسایش و راحتی ساکنین
• امکان تفکیک میزان مصرف انرژی در بخش‌های مختلف
• امکان مانیتورینگ وضعیت بخش‌های مختلف ساختمان و کنترل آن‌ها از راه دور

بهبود امنیت:

• افزایش ایمنی و بهبود شرایط امنیتی ساختمان در شرایط بحرانی
• پیشگیری از وقوع خرابی و یا گسترش آن

کاهش مصرف انرژی:

• صرفه‌جویی و بهینه‌سازی در مصرف انرژی‌های فسیلی و الکتریکی
• ترغیب مشتری به‌واسطه ارتقای رتبه انرژی ساختمان

راهبری و نگهداری ساختمان:

• کاهش هزینه استهلاک و خرابی سیستم‌ها و به تبع آن هزینه‌های نگهداری و تعمیرات
• جلوگیری از خرابی غیرمنتظره تجهیزات
• گزارش نوع، محل و زمان وقوع خرابی در صورت خرابی و معیوب بودن هر یک از تجهیزات تحت کنترل
• تأثیرات مثبت زیست محیطی
• کاهش تولید و انتشار آلاینده‌های زیست محیطی
• جلوگیری از پدیده گرمایش جهانی (Global Warming)

پاسخ دهیدآدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند * نام شما

استان البرز، فردیس، بلوار بهاران غربی، نبش خیابان تابان
شنبه - پنجشنبه: 9:00 الی 21:00
© "هتل برج دهکده". تمامی حقوق محفوظ است.