ساختمان سبز

ساختمان ها در سرتاسر جهان بیش از ۴۰ درصد مصرف انرژی و تقریباً یک سوم از انتشار گازهای گلخانه ای را تشکیل می دهند. برنامه ارائه شده توسط محیط زیست سازمان ملل متحد تذکر میدهد که اگر به تجارت معمول در بخش ساختمان ادامه دهیم ، این میزان تولید گازهای گلخانه ای تا سال ۲۰۳۰ بیش از دو برابر خواهد شد.
یک ساختمان سبز ایده ال یک پروژه ساختمانی است که به شما این امکان را میدهد تا محیط اطراف سازه را در سلامت طبیعی نگه دارید.
ساخت و بهره برداری از چنین پروژه هایی باعث ایجاد محیطی سالم و پویا شده که کمک به حفظ صحیح منابع آب، زمین، انرژی و… میکند.

“ساختمان سبز یعنی ساخت سازه ها با توجه به فرایند های طراحی، بهره برداری، تعمیر و نگهداری و نوسازی و… که از نظر زیست محیطی مسئولیت پذیر هستند.”

سازمان حفاظت از محیط زیست ایالات متحده آمریکا

ساختمان Edge، معیاری برای ساختمان های سبز:

ساختمان Edge در آمستردام ، سبزترین ساختمان جهان شناخته شده است. این سازه به عنوان معیاری، نشان می دهد که ساختمان ها چه میزان میتوانند بهینه باشند.
پنل های خورشیدی روی پشت بام و دیوار جنوبی این ساختمان تامین کننده انرژی رایانه ها ، وسایل نقلیه الکتریکی و تلفن های هوشمند است. این ساختمان از ۷۰ درصد برق کمتری نسبت به ساختمانهای اداری قابل مقایسه استفاده می کند و بیشتر از میزان مصرف خود برق تولید می کند. فضاها با نور طبیعی پر شده و هوا از طریق پشت بام تهویه می شود. نورپردازی توسط پنل های LED بسیار کارآمد و مجهز به سنسورهایی انجام می شود که حرکت ، اشغال ، نور ، دما و رطوبت را کنترل می کنند. ساختمان با استفاده از دو حلقه چاه عمیق که منجر به یک آبخوان ذخیره انرژی گرمایی میباشد را میتوان راحت نگهداری کرد. در تابستان ، آب گرم درون آن پمپ، عایق بندی می شود و در زمستان برای گرمایش تابشی مجدداً گرم میشود. آب باران نیز برای شستشوی توالت ها و آب دادن به باغ جمع آوری می شود.

ساختمان سبز edge در امستردام هلند
ساختمان edge امستردام

مواد اولیه ساختمان های سبز:

مصالح ساختمانی سبز شامل چوب های دارای مجوز ، گیاهانی با سرعت تجدیدپذیر بالا مانند بامبو و نی یا سنگ های بازیافت شده یا فلز و موادی غیر سمی و قابل بازیافت یا از سایر پروژه های ساختمانی بازپس گرفته شده.
کفپوش هایی که از سیلانت یا چسب حاوی ترکیبات آلی فرار (VOC) یا سایر مواد شیمیایی مضر ، نباید استفاده شوند. فرش باید از مواد بازیافت شده یا الیاف طبیعی مانند پشم یا گیاهان دریایی باشد و کفپوش های چوبی باید از چوب دارای گواهی به عنوان مدیریت پایدار یا بامبو یا چوب پنبه ای استفاده کنند که به سرعت قابل تجدید هستند استفاده شود.
مشمع کف اتاق ساخته شده از گرد و غبار چوب پنبه ، سنگ آهک و روغن بذر قابل تخریب است و کاشی های سنگی ، سرامیکی یا شیشه ای قابل بازیافت گزینه ای مناسبی هستند.

مزایای ساختمان سبز:

مزایای محیطی
• کاهش اتلاف آب
• حفظ منابع طبیعی
• بهبود کیفیت آب و هوا
• حمایت از تنوع زیستی و اکوسیستم ها
مزایای اقتصادی
• کاهش هزینه های اجرایی
• بهبود بهره وری
• خلق بازار محصولات و خدمات سبز
مزایای اجتماعی :
• بهبود کیفیت زندگی
• محدود نمودن تمایل به زیرساختهای محلی
• بهبود سلامت و راحتی ساکنان

هزینه ها:

برخی از مردم و سرمایه گذاران فکر میکنند که پروژه های ساختمان سبز باعث تحمیل هزینه زیاد برای آنها میشود. این امر در ظاهر ودر شروع کار شاید امری منطقی به نظر بیاید در حالی که تنها ۲ درصد بیشتر از یک ساختمان غیر سبز هزینه دارد و صرفه جویی در مصرف انرژی به تنهایی کمک می کند تا هزینه اضافی ساختمان را در حدود شش سال جبران کند.
اما با محاسبه میزان صرفه جویی در انرژی و از همه مهم تر حفظ سلامت محیط، پی خواهیم برد که حرکت به سوی سبز شدن یک سرمایه گذاری مهم و سودآور برای تمامی افراد است.

نکته پایانی:

البته یکی از اهداف اصلی سبز شدن و پایدار ساختن زمین است. اما اگر عمیق تر به آن توجه کنیم، میبینیم که وقتی پروژه ساختمانی را شروع می کنید، بر روی زیستگاه های طبیعی اطراف آن را نیز تاثیر میگذارید، در واقع این اتفاق بر روی محیط زیست تأثیر گذار است که بسیار شبیه اثر پروانه ای خواهد بود.
حتی کوچکترین تغییراتی که می توانید ایجاد کنید، بهتر است که به ارتقاء سلامت سیاره زمین و تبدیل آن به مکانی بهتر، نه فقط برای انسان ها بلکه گیاهان و حیوانات که که از ساکنین اصلی زمین هستند باشد.
اگر قصد ندارید خانه خود را بازسازی کنید، ممکن است فقط بخواهید چند خانه سبز در خانه خود ایجاد کنید تا مطمئن شوید اهدافی که برای همگان سبز است را محقق سازید تا همیشه احساس بهتری نسبت به خودتان داشته باشید.

پاسخ دهیدآدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند * نام شما

استان البرز، فردیس، بلوار بهاران غربی، نبش خیابان تابان
شنبه - پنجشنبه: 9:00 الی 21:00
© "هتل برج دهکده". تمامی حقوق محفوظ است.