اولین پناهگاهای ساخت انسان، پناهگاه های از جنس سنگ ، چوب ، پوست حیوانات و سایر مواد طبیعی بودند. و کمترین شباهتی به فولاد و شیشه ای بودند که یک آسمان شهر مدرن امروزی را تشکیل می دهند. اما همه این سازه ها برای یک هدف ساخته شده اند و آن اسایش و رفاه ساکنین داخل آن است.
امروزه ساختمان ها نتیجه ای پیچیده از سازه ها ، سیستم و فناوری هستند. با گذشت زمان، هر یک از مؤلفه های داخل یک ساختمان توسعه و بهبود یافته است و به صاحبان ساختمان های مدرن این امکان را می دهد سیستم های روشنایی ، امنیتی ، گرمایشی ، تهویه و هوای مطبوع را بطور مستقل انتخاب کنند، به طوری که آنها یک سیستم سرگرمی خانگی هستند.
در سال ۲۰۲۰ ساختمان هایی که از قابلیت هوشمند سازی استفاده میکنند، روز به روز در حال افزایش هستند. و این تکنولوژی باعث شده که سازندگان، در مدل تجاری خود تجدید نظر کرده و تلاش بیشتری برای نهایت بهره وری از این سیستم کنند.
ساختمان های هوشمند به سرعت در حال تبدیل شدن به یک هنجار در سراسر جهان هستند. طبق اطلاعات شرکت Mordor Intelligence (تحلیل بازار و رقبا) پیش بینی میشود که بازار ساختمان های هوشمند نرخ رشد سالانه بالغ بر ۲۳ درصد را در دوره سال ۲۰۱۹ – ۲۰۲۴ ثبت کند.
سنسورهای هوشمند در ساختمان ها با نظارت و گزارش طیف گسترده ای از موضوعات، از جمله آلارم آتش ، کیفیت هوای اداری ، تشخیص شیمیایی خطرناک برای ساختمان¬های صنعتی و یکپارچگی ساختار و در نتیجه امن تر شدن محیط کمک میکند.

کاهش و مدیریت انرژی:

این روزها با استفاده از سنسورها و ترموستات¬های هوشمند میتوان دمای هوا و رطوبت موجود در فضای داخلی را به دست اورد. و از این داده ها می توان برای کنترل هوشمندانه سیستم های HVAC در داخل ساختمان استفاده کرد و در صورت لزوم دما و رطوبت محیط را تنظیم نمود. کنتورهای هوشمند همچنین امکان کنترل دقیق مصرف انرژی در یک ساختمان را امکان پذیر می سازند، در حالی که استفاده از شاخه های برقی هوشمند به صاحبان امکان می دهد وسایل پر انرژی را تشخیص دهند و اقدامات مناسبی را برای کاهش مصرف آنها انجام دهند.
ساختمان¬های مدرن حاوی دستگاه¬های مکانیکی پیچیده ، سیستمهای کنترل پیشرفته و مجموعه ای از ویژگی ها برای بهبود ایمنی ، راحتی و بهره وری ساکنین هستند. ساختمان هوشمند نیازمند اتصال بین کلیه تجهیزات و سیستم های یک ساختمان است. به عنوان مثال، بهینه سازی دستگاه چیلر که با درج داده های آب و هوای خارج و اطلاعات مربوط به داخل، کارایی عملکرد چیلر را افزایش می دهد. مثال دیگر استفاده از داده های سیستم امنیتی ساختمان برای خاموش کردن چراغ ها و کاهش خنک کننده در هنگام عدم حضور سرنشنینان است.

کنترل و نگهداری تاسیسات(تعمیرات قابل پیش بینی):

برای اطمنینان از عملکرد بسیاری از تأسیسات از مراقبت های پیشگیرانه استفاده میشود. این امر عموما شامل بازرسی های معمول و در نظر گرفتن فرضیه هایی درباره وضعیت تجهیزات و میزان استفاده از آن می باشد. سنسور متصل این مفهوم را با ارائه سطح بینش بیشتری به کمک فناوری حفظ ساختمان هوشمند به ما میرساند، که از جمله این اطلاعات دمای تجهیزات ، قدرت و صدا می-باشد.
نمونه ای از این کار، نظارت بر موتورهای فن تهویه است که به طور معمول به مدت ۲۴ ساعت در روز در یک ساختمان تجاری فعالیت می کنند. و با استفاده از سنسور و یک مودم، میتوان سلامت موتور و موقعیت چرخه عمر آنرا پیش بینی کرد که چه مشکلی در حال به وجو امدن است. بنابراین تعمیر و نگهداری می تواند قبل از بروز مشکل و در بهترین زمان انجام گیرد.

مانیتورینگ:

برای کنترل دسترسی اشغالگران و اختلالگران می توان ساختمان را به نشانه هایی تجهیز کرد، اما این نشانه ها، اطلاعات دیگری را نیز در اختیار شما قرار می دهند. مدیران ساختمان می توانند از این اطلاعات برای شناسایی مزاحمت و شناسایی نقاط نفوذ پذیر که باید امن شوند استفاده کنند و کنترل از راه دور به آنها امکان می دهد بدون اینکه پا در محل بگذارند، چشم خود را در ساختمان خود داشته باشند.

نیروی کار:

پیچیده ترین نرم افزار و سخت افزار ها در صورت عدم افرادی که آنها را کارامدتر میکند چیزی جز چند سیم و ترانزیستور نخواهند بود. این به معنی است که حضور افراد کارامد برای بهره¬وری صحیح امری ضروری در چنین ساختمان هایی است.

کاربرد و مزایا:

روش های بی شماری وجود دارد که یک ساختمان هوشمند بتواند موجب صرفه جویی در هزینه ها شود که بیشتر شامل کارایی بهینه شده و افزایش راندمان است:تجهیزات خنک کننده و تهویه بهینه شده که با مدل سازی به صورت پویا به سیستم اجازه می دهد تا حداقل مقدار هزینه را صرف کند تا با حفظ راحتی مورد نظر در هزینه ها نیز صرفه جویی شود.
تطبیق الگوهای شلوغی ساختمان با مصرف انرژی به این صورت کار میکند که درساختمان هوشمند به تعداد حضور افراد، سیستم شروع به مدیریت مصرف میکند.
تعمیر و نگهداری در این ساختمان ها بصورت هوشمند گزارش میشود و میتوان قبل وقوع حوادث و اتفاقاتی نظیر خرابی از مشکل مورد نظر پیشگیری کرد.
مصرف انرژی پویا: با گرفتن سیگنال هایی از بازار برق و تغییر کاربری در پاسخ، یک ساختمان هوشمند کمترین هزینه انرژی ممکن را تضمین می کند و غالباً با فروش بارهای برگشتی به شبکه درآمد کسب می کند.

اتصال به یک آینده هوشمند:

سازه های هوشمند فراتر از صرفه جویی در مصرف انرژی و کمک به اهداف ساختمان پایدار هستند. آنها عمر تجهیزات سرمایه را تمدید می کنند و همچنین امنیت و ایمنی کلیه منابع طبیعی و انسانی را تحت تأثیر قرار می دهند. آنها با ایجاد بستری برای اطلاعات در دسترس ، نوآوری را کلید میزنند. و با اجازه دادن به اپراتورها می توانند بار الکتریکی را بفروشند. آنها یکی از مؤلفه های اصلی آینده هستند که در آن فناوری اطلاعات و نبوغ انسانی برای تولید اقتصاد مقاوم پیش بینی شده برای آینده ترکیب می شوند.
این مزایا فراتر از چهار دیوار فیزیکی ساختمان هوشمند است. شبکه برقی مستحکم تر و قابل اطمینان تر می شود. با استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر ، تأمین برق با شبکه ای از اطلاعات که با تقاضای عرضه با متغیر به صورت دقیقه به دقیقه انجام می شود، اثر کربن جامعه را به حداقل می رساند. اتومبیل های برقی مردم را به خانه ها و محل های کار منتقل می کنند و به عنوان باتری متحرک در یک سیستم هوشمند عمل می کنند. و مشاغل با استفاده از داده ها به روش های جدید، با سطح جدیدی از کارآیی و ارتباط بین سیستم هایی را که تاکنون کاملاً مستقل بوده اند، اشنا میشوند. این مزایا موقتی نیست ، بلکه در کل طول عمر ساختمان ، از مدل سازی و طراحی گرفته تا نوسازی و فراتر از آن گسترش خواهد یافت.

پاسخ دهیدآدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند * نام شما

استان البرز، فردیس، بلوار بهاران غربی، نبش خیابان تابان
شنبه - پنجشنبه: 9:00 الی 21:00
© "هتل برج دهکده". تمامی حقوق محفوظ است.